Efektívny dynamický strečing pre lepšie výsledky v posilňovni

V našom poslednom článku tu sme prebrali rôzne typy strečingov . Teraz sa zameriame trochu viac na dynamický typ. 

Dôležitosť dynamickej rozcvičky pred cvičením

Dynamický strečing pred cvičením zvyšuje svalovú aktivitu a pružnosť, podporuje prekrvenie svalov a zlepšuje celkovú pohyblivosť. Pripravuje vás na náročné cvičenia a znižuje riziko zranenia.

Tento typ strečingu má aj ďalšie výhody, ako je zlepšenie prenosu kyslíka, regulácia telesnej teploty, zníženie hladiny laktátu v krvi, zvýšenie výkonnosti a zvýšenie statickej a dynamickej produkcie sily. Prispieva tiež k lepšej koordinácii medzi jednotlivými svalovými skupinami, čo je kľúčové nielen pre efektívne cvičenie, ale aj pre prevenciu svalovej nerovnováhy a možných bolestí chrbta.

Mladá žena se protahuje v přírodě


Rozdiel medzi dynamickým a statickým strečingom

Na rozdiel od statického strečingu, ktorému sa budeme podrobnejšie venovať v ďalšom článku a ktorý sa zameriava na predĺženie svalu a udržanie natiahnutej polohy, dynamický strečing zahŕňa pohyb a aktívne rozširovanie svalového rozsahu. Kľúčom k dynamickému rozcvičeniu je začať s menším rozsahom pohybu a postupne ho časom zväčšovať. Takto sa svaly postupne pripravujú na väčšiu záťaž a tiež na následné intenzívnejšie cvičenie v posilňovni. Počas dynamického strečingu je dôležité dodržiavať správnu techniku a vyhýbať sa prudkým pohybom, aby sa predišlo prípadným zraneniam. Okrem toho dynamický strečing pomáha zlepšiť prietok krvi do svalov a zvyšuje srdcovú frekvenciu, čo pripravuje telo na fyzickú aktivitu. Preto je dôležitým prvkom správnej predtréningovej prípravy a môže pomôcť zlepšiť výkonnosť a znížiť riziko zranenia počas tréningu.

Mladá žena provádí dynamický strečink


Cvičenia na dynamický strečing v praxi

Počas dynamického strečingu môžete vykonávať nasledujúce cvičenia, ktoré môžete striedať so skokmi alebo kratšími úsekmi behu:

  • Krúženie bokmi, trupom, zhybmi, predklonmi a rotáciami. Pohyb by mal vychádzať zo stredu tela, aby sa správne rozhýbali kĺby a postupne sa aktivovali svaly.
  • Krúženie ramenami, lakťami a zápästiami pomáha uvoľniť napätie v hornej časti tela, čo je často potrebné po dlhom dni v práci.
  • Ľahké pohyby rukami a nohami (bez prudkých pohybov) sú skvelým spôsobom, ako aktivovať krvný obeh a pripraviť svaly na intenzívnejšie cvičenie.
  • Napodobňovanie pohybu pri kraulovom plávaní môže pomôcť uvoľniť chrbtové svaly a zároveň zapojiť svaly v oblasti hrudníka.
  • Striedavé pohyby nôh a rúk smerom k opačnej nohe posilňujú koordináciu medzi hornou a dolnou polovicou tela.
  • Krúženie v bedrovom, kolennom a členkovom kĺbe je dôležité na uvoľnenie kĺbov a zvýšenie ich pohyblivosti.
  • Chôdza s kolenom striedavo priťahovaným k hrudníku oboma nohami je skvelým spôsobom, ako aktivovať svaly nôh a pripraviť ich na nasledujúce cvičenie.
  • Výpady vpred posilňujú nohy a zadok a zlepšujú stabilitu tela.
  • Bočné výpady (tzv. "korčuľovanie") sú skvelým cvikom na zlepšenie bočnej stability a posilnenie svalov bokov.
  • Rotačné cvičenia na uvoľnenie krčnej chrbtice sú dôležité najmä pre tých, ktorí trávia veľa času pri počítači. Pravidelným naťahovaním krčných svalov môžete predchádzať nepríjemnej bolesti a napätiu.

Záver

Nepodceňujte dôležitosť zahriatia tela pred cvičením v posilňovni. Dynamický strečing má mnoho výhod pre váš výkon a prevenciu zranení. Rotačné cvičenia sú užitočné najmä na koordináciu pohybu medzi hornou a dolnou časťou tela. Nezabudnite, že správna rozcvička je neoddeliteľnou súčasťou efektívneho tréningového režimu, ktorý vám pomôže dosiahnuť vaše ciele v posilňovni.


Mohlo by sa vám hodiť:

Odporúčané produkty2