Kardio zóna 2 - LISS

Donedávna sa za najúčinnejší typ tréningu považoval takzvaný HIIT tréning. Teraz sa táto teória rúca a čoraz viac odborníkov sa prikláňa k názoru, že rovnaké a možno aj lepšie výsledky dosiahnete s tzv. tréningom LISS v kardio zóne 2, ktorý má pozitívny vplyv nielen na vaše telo, dlhovekosť a možno aj myseľ.

A čo je to vlastne tréning v zóne 2? Je to cvičenie, pri ktorom udržiavate srdcovú frekvenciu medzi 70 a 80 percentami jej maxima. Pre tých, ktorí majú skúsenosti s tréningom HIIT, bude tento tréning vlastne trochu oddychový. Zónu 2 si môžete predstaviť aj vy. Ako rozmedzie medzi ľahkým a stredne ťažkým kardio tréningom, pri ktorom by ste mohli bez problémov viesť napríklad telefonický rozhovor, ale nikto na druhej strane telefónu by nepoznal, že nesedíte. Jednoducho môžete plynule hovoriť bez toho, aby ste sa zadýchali. Tréning, ktorý sa vykonáva so strednou intenzitou, účinne zlepšuje vašu vytrvalosť kardiovaskulárne zdravie a podporuje spaľovanie tukov.

mladý muž běhá venku


Ako to všetko funguje?

Všetko sa začína na bunkovej úrovni v mitochondriách, v častiach, ktoré vytvárajú adenozíntrifosfát (ATP)používaný ako "palivo" pre ďalšie reakcie v celej bunke. S pribúdajúcim vekom sa počet mitochondrií znižuje A ich účinnosť klesá. Tréning v Zóne 2 vám pomôže vybudovať nové, silné a zdravé mitochondrie. A vďaka nim sa vaše telo bude môcť zbaviť tých starých a poškodených. Práve tieto zlepšenia na bunkovej úrovni vám môžu pomôcť dosiahnuť veľký úspech aj pri naberaní svalovej hmoty Pretože pomáhajú pri rýchlej regenerácii medzi sériami. Jednoducho, ľudia bez zdravých mitochondrií jednoducho nemajú schopnosť dostatočne rýchlo regenerovať ATP. V dôsledku toho ich výkonnosť klesá. A svaly nedostávajú stimul, ktorý by mohli dostať.

Mladý pár běhá v lese


Budovanie mitochondrií sa teda nepriamo podieľa na budovaní svalovej hmoty. Okrem toho, keďže dysfunkcia mitochondrií je spojená s kardiovaskulárnymi ochoreniami, rakovinou, cukrovkou a obezitou, ich posilnenie výrazne zníži riziko vzniku týchto ochorení. O tom, koľko času by ste mali stráviť tréningom v zóne 2, sa vedú rozsiahle diskusie. Ak však nemáte prevažne sedavé zamestnanie, pomôže vám akékoľvek množstvo nízko intenzívneho pohybu. Ak ste trochu alebo veľmi zdatní. Odborníci zvyčajne odporúčajú minimálne 30 až 40 minút kardio cvičenia v zóne 2 dvakrát týždenne.

mitochodrie


Ako vlastne vypočítate ideálnu tepovú frekvenciu pre tréning v zóne 2?

Ako sme už povedali, tréning v zóne 2 sa vyznačuje tepovou frekvenciou v rozmedzí 60-70 % vašej maximálnej tepovej frekvencie. Svoju maximálnu tepovú frekvenciu si môžete vypočítať pomocou jednoduchého vzorca:

220 - vek (muži), 230 - vek (ženy) = maximálna srdcová frekvencia

Ak máte napríklad 30 rokov, vaša maximálna srdcová frekvencia je 190 úderov za minútu.

Pri tréningu v zóne 2 by ste sa mali cítiť pohodlne a mali by ste byť schopní hovoriť bez lapania po dychu.

Ako vykonávať tréningy v zóne 2

Pre tento typ tréningu si vyberte cvičenie, ktoré vám robí dobre, napríklad beh, bicyklovanie, plávanie alebo chôdzu. Pri cvičení v zóne 2 by ste sa mali cítiť pohodlne a mali by ste byť schopní hovoriť bez toho, aby ste sa zadýchali. Ak sa zadýchate, je to znamenie, že trénujete príliš intenzívne.

Mohlo by sa vám to hodiť:

MMA rukavice

boxerské boty červené

sportovní šortky černé

Odporúčané produkty8