Nootropiká - koncentrácia, učenie, pamäť, motivácia, sústredenie a oveľa viac

Ľudia používajú nootropiká z rôznych osobných a profesionálnych dôvodov, či už ide o zvýšenie mozgovej kapacity pred dôležitou skúškou alebo o zabránenie strate pamäti v starobe. Bez ohľadu na to, na čo ľudia nootropiká používajú, všetci sledujú rovnaký cieľ: urobiť viac práce a byť efektívnejší v čo najkratšom čase. V posledných rokoch sa preto na celom svete zvýšil dopyt po predaji prírodných a syntetických nootropík. Práve teraz vás možno zaujíma, ako môžete nootropiká využiť vo svoj prospech a zlepšiť svoju mentálnu výkonnosť a koncentráciu.


Čo sú vlastne nootropiká?

Nootropiká sú zlúčeniny, doplnky stravy alebo lieky určené na zlepšenie kognitívnych funkcií. Okrem zvýšenia produktivity vás nootropiká môžu urobiť múdrejšími a menej vystresovanými. Nootropiká poskytujú množstvo kognitívnych výhod vrátane rýchlejšieho reakčného času, zvýšenej bdelosti, lepšej pamäti a zníženia mentálnej únavy a mozgovej hmly. Niektoré nootropiká sú aj adaptogénne, čo znamená, že pomáhajú telu zvládať stres.


Čo dokážu nootropiká?

 • Zlepšujú krátkodobú a dlhodobú pamäť                
 • Zlepšenie koncentrácie a pozornosti
 • Podpora vzdelávania
 • Zlepšuje rozhodovacie schopnosti 
 • Viac kreativity
 • Podporuje zručnosti pri riešení problémov
 • Skrátenie reakčného času
 • Zníženie pocitu únavy
 • Pocit väčšej energie a povzbudenie mysle
 • Podporujú bdelosť a ostražitosť
 • Uľahčujú zapamätanie nových poznatkov
 • Spomalenie procesov starnutia mozgu
 • Budete odolnejší voči stresu
 • Zlepšujú náladu
 • Viac motivácie
 • Zvyšujú psychickú odolnosť 

Doplnenie hladiny nootropík

Hoci nootropiká môžu mať mnoho výhod pre vaše duševné zdravie, nemali by sa používať ako náhrada zdravých návykov. Dostatok spánku, výživná strava a zvládanie stresu sú nevyhnutné na dosiahnutie optimálneho kognitívneho výkonu. Keď človek tieto zmeny zaradí do svojho života, nootropiká môžu slúžiť ako dodatočný bonus na zlepšenie mentálnej ostrosti, zníženie mentálnej únavy, ako aj pravdepodobnosti poklesu kognitívnych funkcií súvisiacich s vekom.


Zoznam niektorých účinných nootropík

 • L-theanín a zelený čajmôžu stimulovať a znižovať duševné napätie

Zelený čaj je přirozeným zdrojem L-theaninu, běžného a účinného nootropika. Četné studie prokázaly, že L-theanin zvyšuje výkonnost pozornosti, zlepšuje spánek, zvyšuje reakční dobu a podporuje relaxaci. Mohl by být také terapeutický pro pacienty, kteří trpí vysokou úzkostí. Tyto přínosy souvisejí s neuroprotektivními účinky L-theaninu, což znamená, že dokáže obnovovat a regenerovat nervové buňky mnoha způsoby.

 • L-tyrosin

Tyrozín je jednou zo základných aminokyselín, ktoré sú základom pre tvorbu adrenalínu, noradrenalínu a dopamínu. Pri nadmernom psychickom strese dochádza k deficitu neurotransmiterov nazývaných neurotransmitery, čo znižuje koncentráciu a výkonnosť. L-tyrozín má antikatabolický účinok, pomáha udržiavať koncentráciu a zároveň zlepšuje výkonnosť. Podporuje duševnú činnosť, produkciu vlastných endorfínov, preto zlepšuje celkovú náladu a zvyšuje motiváciu. Upravuje mozgovú činnosť, potláča stres a stavy úzkosti, naopak zvyšuje vitalitu.

 • Bacopa monnieripodporuje pamäť a zlepšuje náladu

Brahmi alebo Bacopa monnieri je základnou bylinou ajurvédskej medicíny. Podobne ako mnohé iné prírodné nootropiká, aj táto rastlina, jej extrakt a izolované bakosidy podporujú duševnú výkonnosť a zároveň znižujú stres a majú protizápalové účinky. Ďalšou výhodou je, že obsahuje adaptogény, ktoré bojujú proti voľným radikálom a oxidačnému stresu, ktoré sa spájajú s mnohými chorobami moderného životného štýlu vrátane srdcových ochorení, cukrovky a rakoviny.

 • Ženšen

Ženšen je jednou z najstarších a najobľúbenejších adaptogénnych bylín. Pochádza z tradičnej čínskej medicíny, je to dlhý, svetlohnedý koreň so zelenými listami a horkou chuťou. Dve najpopulárnejšie odrody sú ženšen americký (Panax quinquefolius) a ženšen ázijský (Panax ginseng), ktoré majú pozitívny vplyv na imunitný systém. Môže podporovať zdravú hladinu cukru v krvi a zvýšenú koncentráciu a môže pomôcť pri menopauze, rakovine, krvnom tlaku a srdcových ochoreniach. Keďže ženšen je silná bylina, má schopnosť vzájomne sa ovplyvňovať s inými liekmi a nemusí byť dobrou voľbou pre ľudí užívajúcich určité lieky, preto sa pred užívaním ženšenu ako doplnku stravy poraďte so svojím lekárom.

 • Rhodiola Rosea

Rhodiola rosea obsahuje viac ako 140 účinných látok a má antidepresívne a protiúnavové účinky a v Rusku a Škandinávii sa používa aj na liečbu úzkosti. Jej koreň sa dá využiť v boji proti stresu, na zvýšenie športového výkonu a energie.

 • Ginkgo biloba

Svieži a listnatý ginkgo biloba je jedným z najstarších žijúcich druhov stromov. Je to obľúbené prírodné nootropikum, ktoré môže mať pozitívny vplyv na kognitívne funkcie, úzkosť a zvládanie stresu. Štúdie navyše preukázali, že užívanie tejto byliny zmierňuje príznaky miernej kognitívnej poruchy a Alzheimerovej choroby.

 • Alfa GPCa cholín

Alfa GPC je prírodný doplnok stravy obsahujúci cholín. Telo produkuje len veľmi malé množstvo cholínu, ktoré nestačí na uspokojenie potrieb človeka. Preto ho musíme získavať zo stravy alebo z cholínového doplnku. Cholín pomáha zvyšovať energiu, zlepšovať pamäť, zlepšovať náladu a rýchlosť učenia.

 • Fosfatidylserín sa podieľa na zachovaní kognitívnych funkcií

Fosfatidylserín je prírodný fosfolipid, ktorý sa vytvára v tele. Je dôležitý pre správne fungovanie nervových buniek. Hladina fosfatidylserínu sa s pribúdajúcim vekom znižuje. Nachádza sa v niektorých potravinách a možno ho kúpiť aj ako doplnok stravy. Zlepšuje krátkodobú pamäť a schopnosť učiť sa nové veci. Pomáha napríklad pri poruchách pozornosti s hyperaktivitou (ADHD). Spomaľuje úbytok kognitívnych funkcií spojených so starnutím, Alzheimerovou chorobou. Má pozitívne účinky pri úzkosti, depresii, skleróze multiplex a strese. Podporuje lepší spánok, lepšiu náladu a pomáha zvyšovať výkonnosť pri cvičení.


Záver

Komplexné produkty, ktoré obsahujú synergicky pôsobiace látky, sú najlepšou voľbou na užívanie nootropík. Zložky sa navzájom dopĺňajú, takže ich potenciál môžete využiť naplno. Či už ide o zlepšenie duševnej výkonnosti, zníženie rizika ochorení alebo zvýšenie odolnosti voči stresu, prírodné nootropiká ponúkajú širokú škálu výhod pre celkovú pohodu a kognitívnu kondíciu. Pochopenie toho, ako tieto výživové doplnky zaradiť do svojho života, vám pomôže lepšie pochopiť a optimalizovať svoje zdravie. Ak máte pocit, že vám často chýba mentálna energia, máte problémy so sústredením pri práci alebo štúdiu alebo máte problémy s pamäťou, nootropiká vám môžu pomôcť. Majú pozitívny vplyv na zdravie mozgu a pri dlhodobom užívaní môžu spomaliť proces starnutia. pomáhajú vám tiež ľahšie zvládať stres a podávať lepšie výkony pod tlakom. komplexný produkt, ktorý obsahuje synergicky pôsobiace látky.