Komplexné cvičenia verzus izolované cvičenia. Ako si vybrať optimálny tréningový prístup?

Pri vytváraní efektívneho tréningového programu je kľúčové starostlivo vybrať správnu kombináciu cvikov, ktoré vám pomôžu dosiahnuť vaše kondičné ciele. Dva hlavné prístupy, ktoré sa často používajú, sú zložené cvičenia a izolované cvičenia. Obe tieto metódy majú svoje výhody a dôležité miesto vo vašom tréningovom režime. V nasledujúcom článku sa bližšie pozrieme na rozdiely medzi nimi a na to, ako ich môžete zaradiť do svojho tréningového plánu, aby ste dosiahli optimálne výsledky.

Pri vytváraní efektívneho tréningového programu je kľúčové starostlivo vybrať správnu kombináciu cvikov, ktoré vám pomôžu dosiahnuť vaše kondičné ciele. Dva hlavné prístupy, ktoré sa často používajú, sú zložené cvičenia a izolované cvičenia. Obe tieto metódy majú svoje výhody a dôležité miesto vo vašom tréningovom režime. V nasledujúcom článku sa bližšie pozrieme na rozdiely medzi nimi a na to, ako ich môžete zaradiť do svojho tréningového plánu, aby ste dosiahli optimálne výsledky.


KOMPLEXNÉ CVIKY

Komplexné cviky sú cviky, pri ktorých sa zapájajú viaceré svalové skupiny a kĺby súčasne. Sú zamerané na rozvoj celkovej telesnej sily, koordinácie a funkčnosti. Pri vykonávaní komplexných cvičení dochádza k súčinnosti medzi rôznymi svalovými skupinami, čo vedie k zvýšenému výdaju energie a stimulácii svalov celého tela. To môže prispieť k rýchlejšiemu rozvoju svalov a celkovej výkonnosti.

muž cvičí s činkou


Príklady komplexných cvikov:

 • Drepy a výpady. Tieto cviky precvičujú celú dolnú polovicu tela a zapájajú hĺbkový stabilizačný systém (HSS).
 • Tlač na lavičke. Tu sa zameriavame na hornú polovicu tela.
 • Deadlift. Viac-menej sa precvičuje celé telo.
 • Kopy na tyčiach. Precvičenie tricepsu, spodnej časti hrudníka a hlbokého stabilizačného systému
 • Odklony, príťahy s veľkou činkou vpredu alebo veslovanie. Tu precvičíte šírku a hĺbku chrbta, zadné ramená, bicepsy, medzirebrové svaly, trapézy, HSS.

Mladý muž cvicí kliky


Tieto cviky si vyžadujú koordináciu a stabilitu, pretože sa pri nich zapájajú viaceré svalové skupiny súčasne. Okrem toho podporujú produkciu rastového hormónu a stimulujú centrálny nervový systém, čo môže viesť k celkovému zlepšeniu kondície a sily.

VÝHODY KOMPLEXNÝCH CVIČENÍ:

 1. Celkový rozvoj sily a výkonu: Komplexné cvičenia zapájajú viacero svalových skupín a kĺbov súčasne. To podporuje celkový rozvoj sily, výkonu a funkčnosti tela.

 2. Väčší energetický výdaj: Komplexné cvičenia zvyšujú energetický výdaj tým, že zapájajú viac svalových skupín. To môže prispieť k vyššiemu spaľovaniu kalórií a podporiť redukciu telesného tuku.

 3. Funkčný tréning: komplexné cvičenia často simulujú pohyby, ktoré používame pri športe alebo v každodennom živote. To znamená, že tréning s komplexnými cvičeniami prináša funkčné výhody a lepšiu prenosnosť na každodenné činnosti.

NEVÝHODY KOMPLEXNÝCH CVIČENÍ:

 1. Vyššie nároky na techniku: komplexné cvičenia si vyžadujú správnu techniku a lepšiu koordináciu. Ak sa ich nenaučíte vykonávať správne, môže sa zvýšiť riziko zranenia.

 2. Vyššia fyzická náročnosť: komplexné cvičenia sú fyzicky náročnejšie ako izolované cvičenia, pretože sa pri nich zapája viac svalov a kĺbov. To môže byť výzvou pre začiatočníkov alebo osoby s obmedzenou fyzickou zdatnosťou.

IZOLOVANÉ CVIČENIA

Na druhej strane, izolované cviky sú zamerané na konkrétne svalové skupiny. Tieto cviky sa zameriavajú na izoláciu konkrétneho svalu alebo svalovej skupiny, čo umožňuje dôkladnejšie zaťaženie a prácu na detailnom rozvoji. Izolované cviky často používajú kulturisti a jednotlivci, ktorí chcú zdôrazniť určité svalové partie alebo dosiahnuť lepšiu definíciu.

mladý muž s činkou


Príklady izolovaných cvičení:

 • Peck Deck - tento cvik precvičuje prsné svaly.
 • Kick Back - triceps.
 • Odchod. Precvičujte prednú stranu stehien - kvadricepsy.
 • pochovávanie. Zadná časť stehien - hamstringy
 • Bicepsový tlak na lavičke- biceps.
 • Tricepsový zdvih hornej kladky - triceps.
 • Výpady v sede - lýtka.
 • Zdvihy paží v sede. Stredné deltové svaly - ramená.

Je dôležité si uvedomiť, že oba typy cvičení majú svoje miesto v správne navrhnutom tréningovom programe. Komplexné cvičenia by mali tvoriť základ vášho tréningu a mali by sa vykonávať na začiatku cvičebného bloku, keď sú svaly ešte čerstvé. Tieto cviky pomáhajú vybudovať pevný základ a zlepšiť celkovú silu a výkonnosť. Môžu byť tiež súčasťou funkčného tréningu, ktorý simuluje pohyby používané pri športe alebo v každodennom živote.

mladý muž cinkami


Izolované cvičenia by sa mali používať ako doplnkové cvičenia na konci tréningu alebo po komplexných cvičeniach. Tým, že sa zameriavajú na konkrétne svalové partie, môžu pomôcť posilniť a precvičiť konkrétne svaly alebo problémové oblasti tela. Ich použitie môže byť užitočné aj pri rehabilitácii po zranení, keď je potrebné zamerať sa na konkrétne svalové skupiny a obnoviť ich funkciu.

VÝHODY IZOLOVANÝCH CVIČENÍ:

 1. Zameranie na špecifické svalové skupiny: izolované cviky umožňujú sústredenú prácu na špecifické svalové skupiny. To môže pomôcť pri ich posilňovaní, precvičovaní a zaťažovaní.

 2. Detailný rozvoj svalov: izolované cviky zamerané na konkrétne svalové partie môžu pomôcť rozvinúť špecifické svaly a vytvoriť vyvážený a estetický vzhľad tela.

 3. Rehabilitácia zranení: izolované cvičenia môžu byť účinné pri rehabilitácii zranení. Pomáhajú posilniť oslabené svalové skupiny a obnoviť ich funkciu.

NEVÝHODY IZOLOVANÝCH CVIČENÍ:

 1. Obmedzený výdaj energie: izolované cvičenia zapájajú len jednu svalovú skupinu, čo znamená nižší výdaj energie v porovnaní s komplexnými cvičeniami. To môže obmedziť spaľovanie kalórií a celkový funkčný rozvoj tela.

 2. Menší funkčný prínos: Izolované cvičenia sa zameriavajú na izoláciu špecifických svalových skupín a nenapodobňujú bežné pohyby v každodennom živote. To znamená, že ich prínos pre celkovú funkčnosť a výkonnosť tela môže byť obmedzený.


Pri zostavovaní tréningového plánu je tiež dôležité zohľadniť individuálne ciele, fyzickú kondíciu a skúsenosti. Ak je vaším cieľom získať celkovú silu a zlepšiť funkčnosť tela, odporúča sa uprednostniť komplexné cvičenia. Ak je vaším cieľom kulturistika alebo definícia svalov, mali by ste zaradiť izolované cviky a zamerať sa na konkrétne oblasti.

Nezabudnite tiež sledovať svoj pokrok, postupne zvyšovať záťaž a venovať dostatočnú pozornosť správnej technike vykonávania cvikov. Dôležité je tiež poskytnúť telu čas na regeneráciu a odpočinok. Kvalitný spánok, strava bohatá na živiny a správna regenerácia sú kľúčom k dosiahnutiu optimálnych výsledkov. Tri-Creatin Malate vám pomôže dosiahnuť najlepšie výsledky.

Creatin tri malate


Kombinácia komplexných cvičení a izolovaných cvikov vám umožní dosiahnuť optimálny rozvoj svalovej sily, definície a celkovej kondície. Pre dosiahnutie najlepších výsledkov buďte flexibilní a prispôsobte svoj tréningový program svojim individuálnym potrebám a cieľom. Či už sa rozhodnete pre komplexné cviky, izolované cviky alebo kombináciu oboch, nezabudnite do tréningu zahrnúť správnu techniku prevedenia a výdrž. S pevnými základmi, správnym prístupom a vytrvalosťou sa môžete priblížiť k dosiahnutiu svojich kondičných cieľov.

Tieto produkty vám môžu byť užitočné:

Pánské bavlněné tričko s barevným motivem na hrudníku

pánské bavlněné černé tričko

Pánské MMA šortky

Odporúčané produkty2