Ako si vybrať kimono/Gi?

Začnime tento článok objasnením, prečo niekto tento odev nazýva "kimono" a niekto iný "gi"? Ktorý termín je vlastne správny? Pôvodné slovo "kimono" pochádza z japonského jazyka a označuje tradičný japonský odev, ktorý sa vyznačuje voľným strihom s dlhými rukávmi a opaskom okolo pása. Kimono je typickým japonským odevom a má dlhú históriu siahajúcu až do staroveku. Tradičné japonské kimono sa zvyčajne nosí pri špeciálnych príležitostiach, ako sú svadby, pohreby a iné slávnostné udalosti. V kontexte bojových športov, ako sú karate, džudo, taekwondo a jiu-jitsu, sa však termín "gi" čoraz častejšie používa na označenie bojového odevu, ktorý je inšpirovaný tradičnými japonskými kimonami. Dôvodom, prečo sa v týchto bojových športoch používa výraz "gi" a nie "kimono", je pravdepodobne snaha odlíšiť ich od tradičných formálnych japonských kimon, ktoré sa nosia v každodennom živote. Kimoná používané v bojových umeniach sú často upravené a optimalizované na pohyb a výkon počas tréningu a zápasov.


Výraz "gi" pochádza zo skratky japonského slova "keikogi", čo znamená "tréningový odev". V anglicky hovoriacich krajinách sa tento výraz začal používať na označenie bojového odevu v bojových umeniach a postupne sa stal bežným. Hoci niektorí ľudia stále používajú výraz "kimono" na označenie bojového odevu, najmä kvôli jeho historickému kontextu, oveľa častejšie sa stretávame s výrazom "gi".

Celkovo sa teda pojmy "kimono" a "gin" často používajú ako synonymá na označenie bojového odevu v karate, džude, taekwonde a jiu-jitsu. Obe slová majú rovnaký základný význam, ale používajú sa v špecifických kontextoch, buď z dôvodu tradície, alebo na odlíšenie od tradičných formálnych japonských kimon.

mladý muž v tréninkovém kimonu


Rozdiely medzi kimonami alebo gi pre rôzne bojové športy

V bojových športoch, ako sú karate, džudo, taekwondo a jiu-jitsu, hrá kimono alebo gi kľúčovú úlohu. Kimono je tradičný odev, ktorý sa v každom bojovom športe odlišuje. Teraz sa pozrieme na niektoré najvýznamnejšie rozdiely medzi kimonami používanými v rôznych bojových športoch.

Rozdelenie podľa druhu športu:

Karate/kung-fu - karatisti budú potrebovať klasické tenké otváracie kimono. Tu si musíte kúpiť naozaj tenké kimono bez podšívky, ktoré dobre saje pot. Nevýhodou tenkého materiálu je nízka pevnosť, v momente, keď kimono natiahnete, pravdepodobne sa roztrhne. Súčasťou kimona na karate musí byť opasok. Toto kimono s plnou dĺžkou budete potrebovať nielen na karate, ale aj na iné podobné športy.

Taekwondo - toto kimono sa už nedá rozopnúť, typický je veľký výstrih do V. Kimono je opäť vyrobené z tenkého materiálu, ktorý by ste nemali ťahať. Kvalitné kimono by malo dobre odvádzať pot a kimono by malo byť pri nosení pohodlné.

Judo - kimono pre džudo je už vyrobené z hrubšieho materiálu. Kimono je niekoľkokrát prešívané a vydrží hody a ťahy.

Brazílske jiu-jitsu/brazílske džudo - pre tieto športy budete potrebovať silné a veľmi pevné kimono. Tieto kimoná sú viackrát prešité a látka sa ťažko pretrhne medzi prstami. Počas zápasenia sa kimoná bežne ťahajú, takže sa tu kladie dôraz na pevnosť materiálu. 

Sambo - aj tu si musíte kúpiť kvalitné a silné kimono.

Laido - ak sa chcete naučiť techniku japonského šermu, budete aj v tomto prípade potrebovať špeciálne kimono.


Podľa materiálu:

Materiál kimona má veľký vplyv na jeho výkon a pohodlie bojovníka. Väčšina kimon je vyrobená z bavlny, ktorá je odolná a dobre absorbuje pot. Existujú však určité rozdiely v spôsobe použitia tejto bavlny. Napríklad kimoná na džudo sú často vyrobené z pevnejšieho a hrubšieho materiálu, aby vydržali tvrdé chvaty a háky. Na druhej strane, v taekwonde je kimono často vyrobené z tenšieho materiálu, čo umožňuje väčšiu voľnosť pohybu a nižšiu hmotnosť, ktorá je výhodná pri rýchlych kopoch.


Farba a dizajn:

Rôzne bojové športy majú svoje vlastné tradície, čo sa odráža aj vo vzhľade kimona. Napríklad v džude sú kimoná zvyčajne biele, aby odrážali čistotu a skromnosť. Kimoná v jiu-jitsu sú často biele, modré, čierne alebo hnedé. V našom obchode ponúkame napríklad ľahké džúdžu-džitsu kimono Hayabusa Ascend v bielej a čiernej farbe. Toto kimono je vyrobené z kvalitného materiálu, ktorý spája pevnosť s ľahkosťou, čím poskytuje bojovníkom ideálne pohodlie a voľnosť pohybu. Hayabusa Gi je obľúbenou voľbou medzi cvičencami jiu-jitsu a môžete si ho zakúpiť na našej webovej stránke www.Senteso.cz. Jeho dizajn zdôrazňuje eleganciu a kvalitu, ktorú bojovníci od kimona tohto druhu očakávajú.


Strih kimona:

Ďalším dôležitým rozdielom medzi kimonami je ich strih. Kimoná na karate majú zvyčajne voľnejší strih, ktorý umožňuje pohodlný a voľný pohyb. Na druhej strane kimoná na džudo majú často užší strih a kratšie rukávy, čo umožňuje lepšie uchopenie súpera. V taekwonde sa kimoná často vyrábajú s užším strihom v oblasti nôh, čo uľahčuje vykonávanie kopov a pohybov nohami.


Príslušenstvo pre kimoná:

Často budete cvičiť tieto bojové športy. Potrebujete ďalší ochranný výstroj, ako sú chrániče zubov, prilby, pečiatky, chrániče proti vyrážkam. Často je to v prípade džuda a jiu jitsu, kde sú intenzívne úchopové a pákové techniky bežné a bolestivé. Medzi veľmi obľúbené chrániče zubov, patria chrániče zubov Sisu. V ich ponuke nájdete mnoho veľkostných a farebných variantov.


Označenie veľkosti kimona:

Veľkosť kimona je ďalším dôležitým aspektom, ktorý je potrebné zvážiť pri výbere správneho kimona na bojový šport. Veľkosť kimona sa zvyčajne uvádza kombináciou písmen a číslic, ktoré označujú dĺžku a obvod kimona. Napríklad veľkosť "A1" alebo "160" sa môže používať pre kimono v jiu-jitsu, zatiaľ čo "4/180" sa používa v taekwonde.

Je dôležité si uvedomiť, že rôzne označenia veľkostí sa môžu u jednotlivých výrobcov kimon mierne líšiť. Preto je dôležité pozorne si prečítať veľkostné tabuľky ponúkané výrobcami a vybrať si veľkosť, ktorá najlepšie zodpovedá individuálnym rozmerom bojovníka. Príliš malé kimono môže obmedzovať pohyb a neposkytovať dostatočnú ochranu, zatiaľ čo príliš veľké kimono môže byť nepohodlné a znižovať účinnosť techník. Je tiež dôležité zvážiť možnosť, že sa kimono pri prvom praní mierne zrazí, najmä pri bavlnených kimonách. Vždy odporúčame poradiť sa s odborníkmi na bojové umenia alebo s predajcami, aby vám pomohli nájsť optimálnu veľkosť kimona, ktorá vyhovuje vašim potrebám a typu postavy.


Záver:

Správne zvolené kimono by malo poskytovať dostatočnú voľnosť pohybu, aby bojovník mohol ľahko a pohodlne vykonávať svoje techniky, a zároveň optimálne sedieť, aby nebránilo výkonu a neobmedzovalo pohyb. Kimono je dôležitou súčasťou výbavy každého bojovníka a má svoje charakteristické odlišnosti, ktoré zodpovedajú potrebám a tradíciám jednotlivých bojových športov. Materiál, farba, dizajn a strih kimona sa môžu výrazne líšiť v závislosti od konkrétneho športu. Preto je pri výbere kimona dôležité zohľadniť špecifické požiadavky bojového športu a vybrať kimono, ktoré je nielen funkčné, ale aj esteticky v súlade s tradíciami a hodnotami daného športu. Pre bojovníkov jiu-jitsu je skvelou voľbou Hayabusa Ascend Lightweight Jiu-Jitsu Gi, ktoré ponúka vynikajúcu kvalitu a výkon a môžete si ho zakúpiť na našej webovej stránke www.senteso.sk.

Mohlo by sa vám hodiť:

Odporúčané produkty6