Zmeňte svoj tréning: Tabata pre dosiahnutie maximálnych výsledkov

Prečo Tabata?

Definícia tréningu Tabata

Čo je školenie K2HIIT?

Výhody tréningu Tabata

Vhodné pre začiatočníkov aj pokročilých

Príklad tréningového plánu

Postupné zvyšovanie intenzity

Vhodné vybavenie

Záver


Prečo Tabata?

Tabata je špecifická forma tréningu HIIT, ktorá sa zameriava na krátke, ale mimoriadne intenzívne intervaly cvičenia. V našom článku sa budeme venovať nielen tomu, ako Tabata funguje a aký je jej pôvod, ale pozrieme sa aj na to, ako táto metóda zapadá do celkovej filozofie vysokointenzívneho intervalového tréningu, skrátene tréningu HIIT. Ak hľadáte spôsob, ako posunúť svoj tréning na vyššiu úroveň, čítajte ďalej a zistite, ako môže Tabata v rámci tréningu HIIT zmeniť váš prístup k cvičeniu. Vaša cesta k lepšej kondícii sa začína práve teraz!


Definícia tréningu Tabata

Tréning Tabata má korene v Japonsku, kde ho vyvinul výskumník a tréner Izumi Tabata. Jeho cieľom bolo vytvoriť efektívny tréningový protokol, ktorý by v krátkom čase priniesol maximálne výsledky. Tabata sa vyznačuje špecifickou štruktúrou: po 20 sekundách intenzívneho cvičenia nasleduje 10 sekúnd odpočinku. Tento cyklus sa opakuje osemkrát, čo predstavuje celkovo štvorminútový tréningový blok. Kľúčovým prvkom tréningu Tabata je intenzita. Počas týchto krátkych 20-sekundových intervalov sa očakáva maximálne úsilie, čo vedie k rýchlemu zvýšeniu srdcovej frekvencie a spaľovaniu kalórií.

mladí silní lidé cvičí v posilovně s činkami


Čo je tréning HIIT?

HIIT je všeobecný termín označujúci tréningovú metodiku, ktorá kombinuje krátke, intenzívne intervaly cvičenia s krátkymi obdobiami odpočinku alebo nižšej intenzity. Cieľom je udržať vysokú úroveň aktivity počas celého tréningu. V porovnaní s tradičným cvičením, pri ktorom prevládajú dlhé, stabilné obdobia miernej aktivity, HIIT využíva dynamický prístup na stimuláciu metabolizmu a zlepšenie celkovej kondície. Tabata je špecifická metóda v rámci HIIT, ktorá sa zameriava na extrémne krátke, ale intenzívne intervaly cvičenia. Je to účinný spôsob, ako dosiahnuť vysokú úroveň kondície a spáliť kalórie za krátky čas. Vo zvyšku tohto článku sa bližšie pozrieme na výhody, ktoré tieto metódy ponúkajú pre vaše tréningové ciele.

mladá žena cvičí v posilvně dřepy


Výhody tréningu Tabata

 • Časová efektivita:Krátke tréningy s veľkými výsledkami. Tento tréningový stôl sa vyznačuje tým, že ponúka vynikajúce výsledky za krátky čas. Vďaka štruktúre krátkych, intenzívnych intervalov je možné dosiahnuť rovnaký alebo dokonca lepší účinok v porovnaní s tradičnými dlhšími tréningami.
 • Spaľovanie kalórií: po tréningu a počas odpočinku. Vďaka vysokej intenzite tréningu Tabata dochádza k efektu "afterburn", kedy telo spaľuje kalórie aj niekoľko hodín po skončení tréningu. Táto funkcia pomáha dosiahnuť účinné spaľovanie tukov aj v stave odpočinku.
 • Zlepšenie kondície: Posilnenie srdca a pľúc. Pravidelným zaraďovaním tabaty do tréningového plánu môžete posilniť kapacitu srdca a pľúc. Krátke, intenzívne intervaly pomáhajú budovať silnejší kardiovaskulárny systém.

Vhodné pre začiatočníkov aj pokročilých

Jedným z kľúčových prvkov Tabaty je jej schopnosť prispôsobiť sa individuálnym potrebám. Či už ste začiatočník alebo pokročilý športovec, môžete si prispôsobiť intenzitu a náročnosť cvičení tak, aby vyhovovali vášmu aktuálnemu stavu kondície. Predtým, ako sa pustíte do cvičenia Tabata, je dôležité mať na pamäti niekoľko kľúčových bodov. Začiatočníci by mali postupovať opatrne a svoj plán najprv konzultovať s odborníkom na fitnes. Postupné zvyšovanie intenzity a dĺžky tréningu je kľúčom k prevencii zranení. Tabatu možno cvičiť vo fitnes štúdiu aj doma. Pri výbere prostredia a zariadenia je nevyhnutné zabezpečiť dostatok priestoru na voľný pohyb a kvalitnú športovú obuv, ktorá poskytuje potrebnú oporu.


Příklad tréninkového plánu

Jednoduché cvičenia na začiatok. Tento jednoduchý plán môže slúžiť ako východiskový bod pre začiatočníkov. Postupne pridávajte ďalšie cviky a predlžujte časové intervaly, keď získate istotu v intenzite a technike.

 1. Drepy:

  • 20 sekúnd intenzívnych drepov
  • 10 sekúnd odpočinku
 2. Beh na mieste:

  • 20 sekúnd behu s vysokými kolenami
  • 10 sekúnd odpočinku
 3. Burpees:

  • 20 sekúnd intenzívnych drepov
  • 10 sekúnd odpočinku
 4. Plank:

  • 20 sekúnd v planku
  • 10 sekúnd odpočinku

silná mladá žena cvičí v posilovně s lany


Postupné zvyšovanie intenzity

Ako budete postupovať vo svojom cvičebnom režime, môžete klásť dôraz na postupné zvyšovanie náročnosti tréningu Tabata. Jedným zo spôsobov, ako dosiahnuť ďalšiu výkonnostnú úroveň, je postupné zvyšovanie intenzity tréningu. To môže zahŕňať zvýšenie rýchlosti, akou vykonávate cviky, zvýšenie hmotnosti, s ktorou pracujete, alebo zvýšenie počtu opakovaní v každom intervale cvičenia. Môžete tiež experimentovať s pridávaním zložitejších cvikov, ktoré zapájajú viac svalových skupín a vyžadujú vyššiu úroveň koordinácie a stability. Tým nielenže celkovo posilníte svoje telo, ale zároveň dodáte tréningu nový rozmer výzvy. Ďalšou možnosťou je predĺžiť celkový čas tréningu. Predĺženie času cvičenia v jednom bloku alebo pridanie väčšieho počtu sérií môže byť účinným spôsobom, ako zlepšiť vytrvalosť a vyvolať ďalšie adaptačné reakcie vo vašom tele.

Mladý svalnatý muž cvičí s činkou


Vhodné vybavenie

Správne oblečenie a obuv sú základom úspešného tréningu. Ľahké a priedušné oblečenie vám umožní pohodlný pohyb a účinne odvádza pot. Kvalitná športová obuv s dobrým tlmením nárazov ochráni vaše nohy pred prípadnými zraneniami. Meranie srdcovej frekvencie je kľúčovým prvkom pri tréningu HIIT. Náramky alebo hodinky s monitorovaním srdcovej frekvencie vám pomôžu udržať optimálnu intenzitu a sledovať váš pokrok. Na sťaženie intenzity cvičení alebo na ich rôzne variácie môžu byť veľmi užitočné tréningové pomôcky. Bosu lopty potom vnášajú do tréningu prvok nestability, ktorý posilňuje svaly a zvyšuje koordináciu. Použitie záťažových gúm alebo činiek môže cvičeniu dodať ďalší rozmer. Tieto pomôcky umožňujú zapojenie ďalších svalových skupín a zvyšujú celkovú intenzitu cvičenia. Výber kvalitného športového vybavenia a pomôcok je kľúčom k bezpečnému a účinnému cvičeniu Tabata a HIIT. Správne výrobky vám pomôžu maximalizovať výsledky tréningu.


Záver

Tabata ponúka nielen časovo nenáročný spôsob cvičenia, ale aj významné výsledky pri spaľovaní kalórií, posilňovaní kondície a zlepšovaní celkovej fyzickej výkonnosti. Či už ste začiatočník, ktorý práve začína svoju cestu k fitness, alebo skúsený cvičenec, ktorý hľadá novú výzvu, Tabata môže byť dokonalým doplnkom vášho tréningového plánu.


Odporúčané produkty4