10 najúčinnejších cvičení pre rast svalov: Kompletný sprievodca - časť 7 Bicepsový zdvih

7. Bicepsový zdvih s činkou (Barbell curls)

Vitajte v ďalšej časti nášho sprievodcu pre začiatočníkov, ktorí si nie sú istí, ako správne vykonávať základné cviky. Postupne vám predstavíme 10 najúčinnejších cvikov na rast svalov, ako sú drepy s činkoudeadliftbench-press, leg-press a ďalšie. Bicepsový zdvih s činkou , známý aj ako Barbell curls, je jedným z najúčinnejších cvikov na rast svalov v oblasti ramien. Tento klasický cvik je obľúbený medzi športovcami všetkých úrovní, pretože ponúka skvelú príležitosť na izolované posilnenie bicepsov. V tejto časti sa budeme venovať opisu cviku, jeho vykonávaniu, zapojeným svalovým skupinám, významu bicepsových zdvihov pre rast ramien a tipom na vykonávanie a bezpečnosť.

svalnatý mladý muž zvedá činku


Opis cvičenia a jeho vykonanie:

Bicepsový zdvih s činkou je jednoduchý, ale účinný cvik zameraný na posilnenie bicepsu. Pri vykonávaní tohto cviku začnite tým, že sa postavíte rovno s nohami na šírku ramien a držíte činku oboma rukami pred telom. Vaše dlane by mali smerovať von a paže by mali byť rovné.

Potom zdvihnite činku smerom k hrudníku bez toho, aby ste pohli lakťami. Lakte by mali zostať tesne pri tele a ruky by mali byť po celý čas vystreté. Činku zdvíhajte pomaly a pohyb kontrolujte, aby ste maximalizovali napätie vo svaloch. Keď dosiahnete vrchol pohybu, chvíľu vydržte a potom činku pomaly spustite späť do východiskovej polohy. Myslite aj na výber správneho cvičebného oblečenia.

mladý muž v oblečení na cvičení

Svalové skupiny, ktoré cvičenie zapája:

Hlavným cieľom bicepsových zdvihov s činkou je posilniť biceps (biceps brachii), ktorý sa nachádza na prednej strane ramena. Pri tomto cviku sa zapájajú aj ďalšie svaly, napríklad svaly predlaktia a ramien, ktoré pomáhajú stabilizovať pohyb.

svalnatý mladý muž s činkou v posilovně

Význam bicepsových zdvihov pre rast ramien:

Zdvíhanie bicepsovej činky je nevyhnutné pre rast svalov rúk, pretože izoluje a zameriava sa na biceps brachii. Tento cvik pomáha zlepšiť silu a vytrvalosť v oblasti ramien, čo je dôležité pre celkovú funkčnosť hornej časti tela. Okrem toho silnejšie bicepsy môžu zlepšiť výkonnosť pri iných cvikoch, ako je napríklad tlak na lavičke alebo príťahy.

Tipy týkajúce sa provedenie a bezpečnosti:

1. Udržujte pevnú a stabilnú polohu: Pri vykonávaní bicepsových zdvihov s činkou je dôležité udržať pevnú a stabilnú polohu. Nohy by mali byť od seba na šírku ramien a chrbát rovný. Tým minimalizujete riziko zranenia a zvýšite účinnosť cviku.

2. Zamerajte sa na správnu techniku. Dbajte na to, aby lakte zostali pri tele a ruky boli pri dvíhaní činky vystreté. Zdvíhanie činky by malo byť pomalé a pohyb kontrolovaný.

3. Dýchajte správne. Nadýchnite sa, keď spúšťate činku, a vydýchnite, keď činku dvíhate k hrudníku.

4. Postupne zvyšujte záťaž. Začnite s menšou záťažou a postupne ju zvyšujte, ako sa bude zlepšovať vaša sila a vytrvalosť.

5. Nepreháňajte to. Preťaženie môže viesť k zraneniu a znížiť účinnosť cvičenia.


Na záver možno povedať, že bicepsový zdvih s činkou je jedným z najúčinnejších cvikov na rast svalov rúk. Jeho správnym vykonávaním a dodržiavaním bezpečnostných tipov môžete maximalizovať výsledky a minimalizovať riziko zranenia. Pre optimálny rast svalov udržujte v strave dostatočný príjem bielkovín. Starostlivo si vyberajte doplnky stravy, dbajte na kvalitu použitých zložiek a ľahkú vstrebateľnosť proteínov.

protein s vanilkovou příchutí

syrovátkový protein s příchutí sušenek

syrovátkový protein s příchutí čokolády

Odporúčané produkty3