20 dôvodov, prečo začať behať

Dôvodov prečo vybehnúť je veľa, od zdravých kostí až po mentálne bonusy. Tu je 20 z nich, a ak začnete behať, určite sami objavíte ďalšie. Najprv by sme však chceli zdôrazniť, že milujeme silové tréningy a tvrdé boxerské tréningy, ale výhody behu sú nepopierateľné, preto odporúčame občas vymeniť boxerské rukavice a činky za bežecké topánky. Za nový športový počin, ktorý určite obohatí vašu tréningovú rutinu, sa môžete odmeniť aj tým, že si zaobstaráte nové boxerské rukavice Fairtex.

Boxerské rukavice

boxerské rukavice Fairtex

boxerské rukavice Fairtex


1. Beh vám predĺži život

Bežci žijú dlhšie ako nebežci. V štúdii Archives of Internal Medicine vedci sledovali približne 1 000 dospelých (vo veku 50 rokov a viac) počas 21 rokov. Výsledok štúdie nebol vôbec prekvapujúci, 88 % bežcov bolo stále nažive, zatiaľ čo z nebežcov žilo len 66 %. Presvedčivý argument, nemyslíte?

Senior protahující se před během


  2. Behanie vás môže nadopovať

  Pozor! Bežecké opojenie je skutočné: čoraz viac výskumov ukazuje, že pri behu sa v mozgu uvoľňujú endokanabinoidy, molekuly podobné konope, ktoré udržujú bežcov šťastných - a závislých.


  3. Beh si nevyžaduje dochádzanie

  Cesta do posilňovne a späť vám zaberie nejaký čas. Ale behať môžete začať hneď, ako vyjdete z dverí... bez toho, aby ste strácali čas.


  4. Beh vám pomôže získať vitamín D

  Všetci to vieme, ľudské telo získava väčšinu vitamínu D zo slnečného žiarenia. Ale keďže ľudia trávia všetok svoj čas v interiéri, viete, ako to chodí. Beh na čerstvom vzduchu vám môže pomôcť zvýšiť jeho hladinu, aby ste odvrátili riziko depresie, predišli cukrovke 2. typu a posilnili si kosti.

  Muž běžící v západu slunce


  5. Pri behu sa spaľuje veľa kalórií

  Priemerný hodinový silový tréning v posilňovni spáli približne 300 kalórií. Pri bežnom hodinovom behu sa spáli približne dvojnásobok.


  6. Beh nevyžaduje veľa vybavenia

  Ak máte topánky, šortky a tričko, môžete vyraziť. To sa nedá povedať o mnohých iných tréningoch.


  7. Behať môžete kdekoľvek

  V meste, v lese, na chodníku, na trase... Nie ste obmedzení priestorom, sami si vyberáte, kde budete behať. Beh vás zavedie oveľa ďalej ako za štyri steny telocvične.

  Pár běží v lese


   8. Behať môžete kedykoľvek

   Chodníky nie sú nikdy uzavreté. Či už chcete bežať o druhej popoludní alebo o druhej ráno, môžete sa rozbehnúť.


   9. Váš pes môže bežať s vami

   Máte psa? Všimli ste si, ako veľmi ho baví pohyb? Budete na rovnakej vlne a navyše ho dôkladne prevetráte.

   Pár venčí svého psa při běhu


   10. Beh posilňuje srdce

   Beh je predovšetkým aeróbny šport. Trénovaním aeróbneho metabolizmu vášho tela posilňuje srdce a zároveň znižuje pokojovú tepovú frekvenciu, krvný tlak a hladinu cholesterolu.


   11. Beh posilňuje kosti

   Na rozdiel od každého iného aeróbneho tréningu, ktorý môžete absolvovať v posilňovni, je beh vysoko záťažový, čo znamená, že zaťažuje a pretvára vaše kosti spolu so svalmi. Behom znižujete riziko vzniku osteoporózy.


   12. Beh vás posilní

   Beh buduje húževnatosť a psychickú odolnosť, čo sa premieta do všetkých oblastí vášho života. Ak sa budete držať svojho bežeckého plánu, budete lepšie pripravení prekonávať životné výzvy, ktoré vám prídu do cesty.

   Starší a mladší muž při běhu


   13. Beh odvracia nachladnutie

   Ak sa začínate cítiť chorí, ľahký 30-minútový beh môže stimulovať váš imunitný systém a pomôcť zahnať prechladnutie skôr, ako sa stihne prejaviť. V mnohých štúdiách sa preukázalo, že beh posilňuje imunitu.


   14. Beh je ideálny pre akúkoľvek úroveň kondície

   Do olympijského vzpierania sa pravdepodobne len tak nevrhnete. Možno sa však jedného rána zobudíte a rozhodnete sa ísť prvýkrát behať.


   15. Beh je meditatívny

   Beh môže byť časom, keď sa môžete sústrediť len na seba a svoje vlastné myšlienky.


   16. Behanie nikdy nie je rovnaké

   Beh môžete meniť mnohými spôsobmi, od behu do kopca, cez beh v plnom tempe, intervalový beh až po striedanie bežeckých trás. Záleží len na vás a vašej momentálnej nálade.

   Běžící muž


   17. Ste stvorení pre beh

   Beh je najlepší tréning, pretože je to najzákladnejšia forma ľudského cvičenia, pri ktorej používate vlastné telo, váhu a dve nohy na to, aby vás poháňali vpred. Je to taký funkčný tréning, že lepší už ani nemôže byť.


   18. Beh zlepšuje náladu a koncentráciu

   Odhliadnuc od bežeckých vzopätí, beh môže pomôcť vašej nálade počas celého dňa. Napríklad v jednej švajčiarskej štúdii z roku 2012 sa zistilo, že beh v trvaní len 30 minút každé ráno počas troch týždňov výrazne zlepšil kvalitu spánku skúmaných osôb, ako aj ich náladu a úroveň koncentrácie počas celého dňa. A na ešte lepšie udržanie koncentrácie a pozitívnej nálady odporúčame používať vhodné doplnky stravy. ONNIT ponúka produkty vhodné pre športovcov.

   Onnit doplňky stravy

   ONNIT new mood doplňky stravy


   19. Beh je zámienkou na konzumáciu sacharidov

   A to nielen celozrnné "zdravé" sacharidy. Hovoríme o rafinovaných cestovinách, bielom chlebe a krekroch. Jednoduché, rýchlo pôsobiace sacharidy sú pre bežcov najlepším palivom a ich strategické zvýšenie vám pomôže lepšie behať a rýchlejšie sa zotaviť.


   20. Posilňuje kolená

   Nie, beh vám nezničí kolená. Robí presný opak. Výskum laboratória Lawrencea Berkeleyho dokazuje, že beh (dokonca aj maratón!) znižuje riziko vzniku osteoartrózy kolena. Môže to byť spôsobené tým, že beh zvyšuje prísun živín do chrupavky v kolene a zároveň posilňuje väzy okolo kĺbu.


    

   Odporúčané produkty6