Čo by ste mali vedieť o srvátkovom proteíne

Proteíny nie sú všetky rovnaké, majú rôzne dĺžky reťazcov aminokyselín. Bielkoviny sa v tele rozkladajú na aminokyseliny, takže čím kratší je reťazec aminokyselín v bielkovine, tým ľahšie sa trávi a vstrebáva. Keďže vaše svaly sa skladajú z bielkovín, mali by ste telu dodávať bielkoviny, ak chcete zosilnieť, budovať svalovú hmotu a tiež ak chcete schudnúť. Bielkoviny sa skladajú z aminokyselín, konkrétne z rôznych reťazcov aminokyselín. BCAA a glutamín sú pre svaly mimoriadne dôležité, preto je dobré nezabúdať na tieto dve aminokyseliny. Vyberajte si kvalitné bielkoviny bez balastných látok najvyššej kvality, ako napr. izoláty od firmy BioTech USA.

proteinový prášek


PREČO JE DOBRÉ UŽÍVAŤ PROTEÍN?

Srvátkový proteín je základným doplnkom stravy, ktorý používajú športovci, pretože vyživuje telo, ale zároveň neobsahuje žiadne zbytočné živiny. Budovanie svalov by bez nej prebiehalo veľmi pomaly, pretože je ťažké prijať z mäsa také množstvo bielkovín, ktoré je potrebné na rozvoj svalov. Keď sa však srvátkový proteín užíva vo forme kokteilu, je ľahko stráviteľný, rýchlo sa vstrebáva a má ideálne zloženie aminokyselín na budovanie svalov. Preto majú proteíny Biotech vysoký obsah BCAA aj L-glutamínu.

žena si dávkuje protein


Počas tréningu dochádza k mikroporaneniam a vaše svaly začínajú proces regenerácie, ktorý si vyžaduje vysokoproteínovú stravu ako základ. Po tréningu je telo obzvlášť vyhladované, chcelo by okamžite začať proces regenerácie spolu s adaptáciou a prípravou na ďalšiu výzvu. Preto je veľmi dôležité konzumovať rýchlo vstrebateľné živiny, aby sa tento proces začal čo najskôr. Do 30 až 60 minút po tréningu môže telo efektívne prijímať živiny a využívať ich na budovanie svalovej hmoty. Tento proces sa nazýva anabolická (staviteľská) brána.
Je to tiež základný prvok nízkosacharidových diét, pretože srvátkový proteínový doplnok správneho zloženia neobsahuje zbytočné kalórie.


SRVÁTKOVÝ PROTEÍNOVÝ IZOLÁT, KONCENTRÁT ALEBO HYDROLYZÁT

Zo srvátky sa vyrábajú tri druhy bielkovín, a to srvátkový koncentrát, izolát a hydrolyzát. Každý z nich obsahuje iný podiel bielkovín, sacharidov, tukov a laktózy v závislosti od spôsobu spracovania srvátky. Rozdiely vysvetlíme v nasledujúcich riadkoch.

 Izolát srvátkovej bielkoviny (WPI):
Obsahuje 90-95 % bielkovín a minimálne množstvo (niekedy žiadne) laktózy a sacharidov. Srvátkový izolát sa môže rýchlo vstrebávať do tela a je ideálny na chudnutie. Odporúča sa zaradiť ho pred alebo po tréningu. Je to jeden z najrýchlejšie a najefektívnejšie vstrebateľných zdrojov bielkovín spomedzi komplexných zdrojov aminokyselín, pretože izolát je zložený z aminokyselín s krátkym reťazcom, ktoré sa dokážu vstrebať rýchlejšie ako pomalšie vstrebateľné zdroje bielkovín. Sú užitočné nielen preto, že sa vstrebávajú mimoriadne rýchlo, ale aj preto, že čisté izoláty zvyčajne neobsahujú laktózu.

Srvátkový proteínový koncentrát (WPC):
Je to najrozšírenejšia forma srvátkových bielkovín. Dá sa vyrábať jednoduchšie ako izoláty, pretože si nevyžaduje rôzne filtračné procesy, ale obsahuje o niečo viac tuku, cukru a laktózy. Obsahuje 70 - 80 % bielkovín. Zvyšok tvorí laktóza, tuk a sacharidy. Srvátkový koncentrát je základnou formou bielkovín a chutí najlepšie zo všetkých srvátkových bielkovín. Je vhodný pre začínajúcich športovcov, ale aj pre každého, kto chce obohatiť svoj jedálniček o bielkoviny. Je tiež cenovo výhodný a má veľmi flexibilné použitie, pretože sa môže používať po tréningu, ale aj ako proteínový snack medzi jedlami.

Hydrolyzovaný srvátkový proteín (WPH):
Obsahuje 80 - 90 % bielkovín a menej ako 1 % laktózy a tuku. Je to najdrahšia, ale najkvalitnejšia forma srvátkového proteínu. Má anabolický účinok vďaka rýchlo vstrebateľným peptidom. Je to vynikajúci proteínový doplnok pred a po tréningu.


KOĽKO BIELKOVÍN BY STE MALI KONZUMOVAŤ?

Ak chcete budovať svaly, odporúčajú sa 2 g bielkovín na každý kilogram vašej telesnej hmotnosti. Počas diéty môžete na udržanie svalov prijať až 3 g bielkovín na každý kg vašej telesnej hmotnosti. Toto množstvo je potrebné rozložiť na celý deň a nezabudnite ho odpočítať od množstva bielkovín, ktoré prijímate v strave.

syrovátkový protein v odměrce


KEDY BY STE MALI UŽÍVAŤ PROTEÍN?

  1. Ráno po prebudení, keď sa vaše telo rýchlejšie ukladá, pridajte do kaše jednu porciu srvátkového proteínu.
  2. Po tréningu: Po každom tréningu doprajte svojim svalom rýchlo sa vstrebávajúci proteínový kokteil.
    Ako popoludňajšie občerstvenie si ho vychutnáte namiesto nejakého nezdravého jedla a navyše vám pomôže vytvoriť si vysokoproteínovú stravu.
  3. Pred spaním môžete svojim svalom poskytnúť správnu výživu počas celej noci pomocou pomaly sa vstrebávajúcich bielkovín, aby ste zabránili rozpadu svalov.

STE CITLIVÍ NA LAKTÓZU?

Mnoho ľudí sa bojí užívať proteínové koktaily, pretože trpia intoleranciou laktózy, ale čisté srvátkové proteínové izoláty a hydrolyzáty laktózu neobsahujú, takže nepociťujú žiadne nepríjemné príznaky. Samozrejme, ak niekto neznáša laktózu, bielkoviny sa dajú dodať aj z rastlinných zdrojov. Vhodnou možnosťou je vegánsky proteíny ONNIT z čisto rastlinných zdrojov.

Veganský protein z rostlinných zdrojů


NÁHRADA JEDLA S PROTEÍNOVÝM PRÁŠKOM

Väčšina proteínových práškov dnes obsahuje pridané vitamíny, minerály a aminokyseliny a niektoré z nich z nich robia kompletné jedlo. Je dôležité vziať do úvahy, že ľudský žalúdok je primárne stavaný na pevnú stravu, takže z tekutých kokteilov by ste mali získať len 50 % dennej potreby bielkovín. Zvyšných 50 % by malo pochádzať z chudého mäsa (napr. kuracie prsia, morčacie prsia), strukovín, mliečnych výrobkov a rýb.

maso a další zdroje proteinu


Odporúčané produkty5